להגשת יוזמה
דלג לתוכן ראשי

- תחרות "יוצרים שינוי" -

תחרות "יוצרים שינוי" ליזמות חברתית

מי יכול להשתתף בתחרות? תלמידים ותלמידות מכיתה א' עד יב', מכל רחבי הארץ שהקימו יוזמה חברתית בתחומים סביבתיים וחברתיים. איך מגישים את היוזמה? יש לענות על כל השאלות בטופס ולצרף לפחות 4 תמונות (תמונה אחת לכל שלב בתהליך) או סרטון קצר (עד 90 שניות). ההשתתפות בתחרות היא ללא עלות. הההגשה לתחרות של 2023 נסגרה, נתראה בשנה הבאה. מהן דרישות הסף להגשת יוזמה לתחרות?
  • מקור היוזמה – היוזמה באה לתת מענה לבעיה או צורך שהתלמידים זיהו והיא הובלה על ידם.
  • תיעוד - קיים תיעוד לתהליך שעברו התלמידים (לפחות 4 תמונות ו/או סרטון).
יוזמות שיעמדו בדרישות הסף יעברו לשלב השיפוט וייבחנו בהתאם לקריטריונים הבאים:
  • חקר - נעשה חקר מעמיק של הבעיה/הצורך שהתלמידים זיהו
  • רעיונות - הועלו מגוון פתרונות יצירתיים כמענה לבעיה/הצורך שזוהה
  • תכנית עבודה - נבנתה תכנית עבודה, חלוקת תפקידים ומשאבים, לפני שלב יישום הפתרון
  • בחינת הרעיון - נערך ניסוי קטן (פיילוט) טרם יציאה לביצוע של היוזמה
  • רפלקציה - התנהל תהליך רפלקטיבי באמצעותו גם נבחן מה לשמר? ומה לשפר?
  • מדדי הצלחה - נעשתה חשיבה על מדדי ההצלחה וההשפעה של היוזמה
  • שיתוף - התלמידים שיתפו והפיצו את היוזמה שלהם למעגלים נרחבים
תהליך השיפוט: היוזמות שעומדות בדרישות הסף מחולקות באופן אקראי לשופטים כך שכל יוזמה נצפית ע"י שני שופטים לפחות. כל שופט בוחר יוזמה אחת שתעלה לשלב הגמר. בשלב הגמר היוזמות הנבחרות מוצגות בפני כלל השופטים להצבעה שבסופה יבחרו 2 יוזמות (אחת מהחינוך היסודי ויוזמה נוספת מהחינוך העל יסודי) שיזכו בתחרות. איך יודעים מי זה זכה בתחרות? הזוכים/ות בתחרות יוכרזו בכנס "יוצרים שינוי ביחד" הכנס הארצי המשותף למשרד החינוך ולתוכנית "יוצרים שינוי" שיתקיים בחודש יוני 2024 (מועד הכנס יתפרסם מאוחר יותר). הכנס מהווה אירוע שיא של היזמות החברתית בבתי הספר ומפגיש אלפי תלמידים מכל רחבי הארץ שבאים לשתף בשינוי שיצרו, לתת ולקבל השראה ולהשמיע את קולם. תאריך הכנס ומיקומו יפורסמו בהמשך, הכנס יתקיים בהתאם להנחיות משרד הבריאות). במה זוכים? היוזמה הזוכה בקטגוריית בתי הספר היסודיים, תזכה במענק כספי לטובת עידוד היזמות החברתית בבית הספר. בנוסף, הכיתה תהנה מסיור במרכז 'מהותי'. נציגי היוזמה הזוכה בקטגוריית העל יסודי (מורה ושני תלמידים) יזכו לייצג את ישראל בכנס הבינלאומי  "Be the change" של תנועת DFC העולמית. הכנס מתקיים מדי שנה בחודש נובמבר- באחת מהמדינות שמשתתפות בתכנית 'יוצרים שינוי'. (תאריך הכנס ומיקומו הסופי יקבעו בהמשך). סרטוני 2 היוזמות יוקרנו במהלך הכנס הבינלאומי.
חבר השופטים של תחרות "יוצרים שינוי" מורכב מאנשי ונשות חינוך, תקשורת, יזמיים חברתיים, פסיכולוגיה ועוד. חבר השופטים מעריך ובוחן את היוזמות, על פי קריטריונים ובוחר מתוכן, יוזמה אחת שתעלה לשלב הגמר. בשלב הגמר היוזמות הנבחרות מוצגות בפני כלל השופטים להצבעה. תוצאות השיפוט יחשפו בכנס הארצי "יוצרים שינוי ביחד" שמתקיים בשיתוף משרד החינוך (תאריך הכנס ומיקומו יפורסמו בהמשך, הכנס יתקיים בהתאם להנחיות משרד הבריאות). היוזמות המנצחות יזכו לייצג את ישראל בכנס בינלאומי ליזמות ילדים ובני נוער שיתקיים בנובמבר בחו"ל (תאריך הכנס ומיקומו יפורסמו בהמשך). צפו בתקנון התחרות המלא כאן

כנס "Be The Change" של התוכנית הבינלאומית  "יוצרים שינוי" מפגיש את קהילת יוצרי השינוי מהעולם פעם בשנה ומהווה פלטפורמה עבור ילדים ונוער מרחבי העולם להתכנס, להציג ולחגוג את השינוי שיצרו. הכנס נותן הזדמנות לשתף את סיפוריהם עם אחרים, ללמוד ולקבל השראה אחד מהשני. הכנס מתקיים בחודש נובמבר כל שנה, וכל פעם מתארח במדינה אחרת נציגי המדינות מציגים את סיפורי השינוי שלהם מול מדינות נוספות ועוברים יחד חוויה חברתית ולימודית כאחד. במסגרת הכנס, מתקיים מפגש פסגה בינלאומי בנושא הבעיות הגלובליות של האו"ם בו אלפי ילדים ובני הנוער מרחבי העולם ישמיעו את קולם יחד ויציגו את הפתרונות המקומיים שלהם לבעיות גלובליות.
דילוג לתוכן