צרו קשר
דלג לתוכן ראשי

- תחרות "יוצרים שינוי" -

תחרות "יוצרים שינוי" ליזמות חברתית

תודה לכל מגישי היוזמות לתחרות "יוצרים שינוי" 2020.

הודעה חשובה:

בעקבות תקופת הקורונה המאתגרת, בתי ספר רבים לא הספיקו לסיים את הפרויקטים עליהם עבדו התלמידים ועל כן הוחלט שלא לקיים את תחרות "יוצרים שינוי" השנה.

כמו כן, בוטל הכנס הבינלאומי בברזיל שבו היו אמורים להשתתף הזוכים בתחרות.

 עם זאת, אנו שמחים לשתף, שתקופת הסגר הייתה תקופת פריחה ליזמות ומעורבות חברתית של ילדים ובני נוער והוחלט כי כל מגישי הפרויקטים לתחרות יקבלו תעודת הוקרה על פועלם והיוזמות יצורפו לתחרות "יוצרים שינוי" בשנה הבאה.

פרטים כללים על התחרות:

בכל שנה מאות תלמידים מכל רחבי הארץ מגישים יוזמות שיצרו שינוי בתחומים סביבתיים וחברתיים לתחרות "יוצרים שינוי".

היוזמות נבחנות על ידי צוות שופטים  בהתאם לקריטריונים הנ"ל ובוחר את היוזמות המנצחות (יוזמה מהחינוך היסודי ויוזמה נוספת מהחינוך העל יסודי). הזכייה תוכרז בכנס הארצי "יוצרים שינוי ביחד" הכנס המשותף למשרד החינוך ולתוכנית "יוצרים שינוי" בחודש יוני 2021. הכנס מהווה אירוע שיא של הפעילות בבתי הספר ומפגיש אלפי תלמידים יזמים חברתיים מכל רחבי הארץ שבאים לשתף בשינוי שיצרו, לתת ולקבל השראה ולהשמיע את קולם. (תאריך הכנס ומיקומו יפורסמו בהמשך, הכנס יתקיים בהתאם להנחיות משרד הבריאות).

היוזמות המנצחות יזכו לייצג את ישראל בכנס יזמות בינלאומי שיתקיים בנובמבר 2021 בחו"ל (תאריך הכנס ומיקומו יפורסמו בהמשך).

איך משתתפים בתחרות?

הגישו את היוזמה על ידי מילוי טופס מקוון כאן באתר. ההגשה תפתח בחודש אפריל 2021. יש לענות על כל השאלות בטופס ולצרף תמונות ו/או סרטון.

  דרישות הסף להגשת יוזמה:

  • מקור היוזמה – היוזמה באה לתת מענה לבעיה או צורך שהתלמידים זיהו והיא הובלה על ידם.
  • תיעוד - קיים תיעוד לתהליך שעברו התלמידים (לפחות 4 תמונות ו/או סרטון).

 

יוזמות שיעמדו בדרישות הסף יעברו לשלב השיפוט וייבחנו בהתאם לקריטריונים הבאים:

  • חקר - נעשתה חקירה מעמיקה של הבעיה/הצורך שהתלמידים זיהו.
  • רעיונות - הועלו מגוון פתרונות יצירתיים כמענה לבעיה/הצורך שזוהה.
  • תכנית עבודה - נבנתה תכנית עבודה, חלוקת תפקידים ומשאבים, לפני שלב יישום הפתרון.
  • בחינת הרעיון - נערך ניסוי קטן (פיילוט) טרם יציאה לביצוע של היוזמה.
  • רפלקציה - התנהל תהליך רפלקטיבי באמצעותו גם נבחן מה לשמר? ומה לשפר?
  • מדדי הצלחה - נעשתה חשיבה על מדדי ההצלחה וההשפעה של היוזמה.
  • שיתוף - התלמידים שיתפו והפיצו את היוזמה שלהם למעגלים נרחבים.

תהליך השיפוט

תהליך השיפוט מתחיל בהגשת היוזמות לתחרות "יוצרים שינוי".

היוזמות שעומדות בדרישות הסף מחולקות באופן אקראי לשופטים כך שכל יוזמה נצפית ע"י שני שופטים לפחות. כל שופט בוחר מתוך כ-20 יוזמות (ע"פ הקריטריונים הנ"ל) יוזמה אחת שתעלה לשלב הגמר. בשלב הגמר היוזמות הנבחרות מוצגות בתערוכה בפני כלל השופטים להצבעה. היוזמות הנבחרות זוכות לייצג את ישראל בכנס "Be the change" בחו"ל.

צפו בתקנון התחרות המלא כאן 

את טופס ההגשה ניתן לראות כאן בעברית וכאן בערבית.

הגשת הטפסים לתחרות תעשה בעברית בלבד

חבר השופטים של תחרות "יוצרים שינוי" מורכב מאנשי ונשות חינוך, תקשורת, יזמיים חברתיים, פסיכולוגיה ועוד. חבר השופטים מעריך ובוחן את היוזמות, על פי קריטריונים ובוחר מתוכן, יוזמה אחת שתעלה לשלב הגמר. בשלב הגמר היוזמות הנבחרות מוצגות בפני כלל השופטים להצבעה.
תוצאות השיפוט יחשפו בכנס הארצי "יוצרים שינוי ביחד" שיתקיים בשיתוף משרד החינוך בחודש יוני 2021. (תאריך הכנס ומיקומו יפורסמו בהמשך, הכנס יתקיים בהתאם להנחיות משרד הבריאות).
היוזמות המנצחות יזכו לייצג את ישראל בכנס בינלאומי ליזמות ילדים ובני נוער שיתקיים בנובמבר בחו"ל (תאריך הכנס ומיקומו יפורסמו בהמשך).
צפו בתקנון התחרות המלא כאן
צוות השיפוט לשנת 2021 יפורסם בחודש אפריל 2021.

ביום שישי, 20 בנובמבר, התקיים כנס BTC של "יוצרים שינוי" העולמית בנושא "IT’S A ONEderful WORLD" מטרת הכנס הייתה להדגיש את האחדות שלנו כאזרחי העולם ויחד ליצור עולם נפלא גם בתקופה הנוכחית.
בכנס השתתפו תלמידים, אנשי חינוך ויזמים מכ-25 מדינות שותפות בתנועת "יוצרים שינוי" העולמית, ולקחו חלק בחגיגה בינלאומית מעוררת השראה.
את ישראל יצגו 2 קבוצות שיצרו שינוי לטובה במסגרת פעילות "יוצרים שינוי" בבתי הספר:
תלמידי תיכון עירוני ז' מתל אביב, שיצרו מדריך למניעת אלימות מינית ברשת ותלמידי בי"ס יסודי רמז בנהריה שיצרו משחק המבוסס על קובייה הונגרית ללימוד אנגלית.
בחלק הראשון - תלמידים מכל העולם חשפו את היוזמות שיצרו במהלך השנה האחרונה וסיפרו איך הפכו את העולם לטוב יותר בהמשך נערך פאנל עם תלמידים ודוברים מכובדים בנושא חשיבות הפעולה הקולקטיבית.
בחלק השני – נערכה סדנה בה השתתפו ילדים, מורים, יזמים, אנשי עסקים שבה עצבו יחד, עולם בריא יותר, בטוח יותר ושמח יותר תוך שימוש בכלים של חשיבה עיצובית.
בחלק השלישי והאחרון  - סיימנו עם חגיגה גלובאלית עם  למעלה מ-300 ילדים מ-25 מדינות והתמלאנו אנרגיה, שמחה ואחדות
אז מה היה לנו?
300  ילדים, 50 יוזמות לעולם טוב יותר,  30 חדרי סדנאות, 25 מדינות ו3  סשנים של השראה וחגיגה גלובלית אחת!
כנס "Be The Change" של התוכנית הבינלאומית  "יוצרים שינוי" מפגיש את קהילת יוצרי השינוי מהעולם פעם בשנה ומהווה פלטפורמה עבור ילדים ונוער מרחבי העולם להתכנס, להציג ולחגוג את השינוי שיצרו. הכנס נותן הזדמנות לשתף את סיפוריהם עם אחרים, ללמוד ולקבל השראה אחד מהשני. הכנס מתקיים בחודש נובמבר כל שנה, וכל פעם מתארח במדינה אחרת נציגי המדינות מציגים את סיפורי השינוי שלהם מול מדינות נוספות ועוברים יחד חוויה חברתית ולימודית כאחד. במסגרת הכנס, מתקיים מפגש פסגה בינלאומי בנושא הבעיות הגלובליות של האו"ם בו אלפי ילדים ובני הנוער מרחבי העולם ישמיעו את קולם יחד ויציגו את הפתרונות המקומיים שלהם לבעיות גלובליות.